Kaugtöö poolt räägib võimas argument: töö seal, kus elad, vähendab transpordile kuluvat aega ja raha. Kuid mitte ainult. Väheneb ka keskkonnakoormus, mida transport põhjustab. Selle asemel, et iga päev tund aega ummikus veeta, veetke see aeg parem koos lastega, soovitab säästva arengu portaali Bioneer.ee toimetaja Katrin Lipp.

Neile, kelle amet ja kohustused eeldavad tööle tulemist ja seal olemist, edastab portaal järgmised soovitused. Näiteks pole paha paigaldada oma ettevõtte parkimisplatsile rattahoidjad, et ka jalgrattaga liikuvatel klientidel ja töötajatel oleks hea kohale tulla. Pole paha ka firma kodulehel sellest teada anda, nagu ka lisada sinna ühiskondliku transpordi kaart ja kellaajad. Paljud firmad on oma kodulehele sättinud küll põhjaliku juhendi, kuidas tulla kohale autoga, aga unustanud ära autota liiklejad. Majanduslanguse tingimustes võib see tähendada ilmajäämist rohkematest (neljarattalise sõbrata) klientidest, kui arvata osatakse. Ettevõtetes on kombeks maksta autoga töötajatele transpordikompensatsiooni, mis on teisiti liikuvate töötajate suhtes ebaõiglane, nendib Katrin Lipp. „Kindlustage olukord, et oma osa saaksid ka need inimesed, kes tulevad tööle rattaga või ühiskondliku transpordiga,” soovitab ta.

Kodukandi oma auto

Üks hea viis transpordimõju vähendamiseks on jagada kolleegidega oma autot – lõbusam igatahes. Postiloendi, intraneti või teadetetahvli abiga saab koostada tööl andmebaasi inimestest, kes elavad samas piirkonnas ja kes saaksid üksteisega ühendust võtta ning koos tööle sõita, pakub Bioneer.ee. Ei pea piirduma ainult oma kontori töötajatega, „projekti” võib kaasata ka üle-aedsed. Kuidas inimesi selleks innustada? Tööandja võiks pakkuda autojagajatele näiteks eelistingimustel parkimiskohta. Lisaks ressursisäästule suurendab selline „ühistransport” töötajate sidusust ning kasvatab nende sotsiaalset kapitali, kirjutab Bioneer.ee.