Skip to main content
Kaugtöö

12 virtuaalkoosolekutega seotud nippi jätkusuutliku kaugtöö praktiseerimiseks.

By May 27, 2022May 30th, 2022No Comments

Kaugtöö tegemine ei ole enam meie jaoks midagi ebatavalist või uut. Pärast pandeemia esimest lainet, on sellest saanud meie igapäevase tööelu osa, mille rakendamine on 21.sajandi kontekstis essentsiaalne. Olenemata sellest, et oleme saanud kaugtöö tegemist praktiseerida nüüdseks juba pea 2 aastat, kipuvad meil ununema kaugtööga seotud kitsaskohad, mille teadvustamine on jätkusuutliku kaugtöö raames äärmiselt oluline.

Selleks, et panna rõhku jätkusuutlikule kaugtöö praktiseerimisele, oleme koos Milttoniga kirja pannud 12 kõige olulisemat nippi, mida enda igapäevases kaugtöö tegemises järgida võiks.

Virtuaalsed koosolekud on väsitavad

Kuna staatiliselt arvuti taga koosolekuid pidada on päeva lõpuks kehale ning vaimule kurnav, siis proovi järgmine kord mõelda järgmiste nippide peale:

  • Enne järgmise koosoleku planeerimist mõtle, kas seda on üldse vaja, või saab asjad kuidagi muudmoodi lahendada.
  • Planeeri virtuaalseid kohtumisi nii, et vahepeal oleks pausid.
  • Vii ellu, või võta osa koosolekutest samal ajal jalutades.
  • Kas teadsid, et ise-enda vaatamine päev läbi on väga väsitav, paljud ei tea, kuid tegelikult on võimalik enda pilt enamikes koosoleku platvormides välja lülitada.

Kuidas luua võimalikult loomulikku suhtlemise tunnet virtuaalsel koosolekul?

Sideme loomine teisel pool ekraani oleva inimesega võib mõnikord osutuda keeruliseks. Selleks proovi järgnevat:

  • Lülita sisse kaamera.
  • Planeeri kohtumisele ka veidi small-talk aega (15min enne või peale ametliku osa lõppu).
  • Säti kaamera nii, et ka su käed oleksid näha (palju suhtlust toimub nn kehakeele ja eriti just käte abil).
  • Vaata rääkides otse kaamerasse, siis on teisel inimesel vahetum tunne silmakontaktist.
  • Kasuta julgelt miimikat, nii mõjud selgema ja ehedamana.
  • Kasuta emotikone ja muid reaktsiooninuppe, et välja näidata oma kaasasolemist, kui seda ei saa parasjagu häälega välja näidata.

Kuidas inimesi kaasata?

Inimeste kaasamine võib tihtipeale olla väga keerukas. Seepärast proovi järgmisel virtuaalkoosolekul lähtuda nendest punktidest:

  • Alusta koosolekut mõne lihtsa küsimusega ja lase inimestel vastata. Eriti hea, kui nad saavad kasutada häält, sest koosoleku alguses loodud harjumused (olla tasa, või võtta häälega osa) seavad harjumuse kogu koosoleku ajaks.
  • Kasuta ühisloome platvorme (Miro, Slido, Padlet vt), et võimaldada inimestel kiirelt hääletada või panna kirja mõtteid (ka anonüümselt). Sel viisil saad sisendi ka nendelt osalejatelt, kes ei pruugi söandada häälega kaasa rääkida.

Kajastatud nipid on vaid jäämäe tipp sellest, mida kaugtöö praktiseerimise puhul silmas tuleks pidada. Kõige juures on peamine hoida enda tervist ning proovida leida aega ka iseendale, tehes ekraanipause ja tekitades virtuaalkohtumiste vahele ajapuhvreid.  Vaid nii on kaugtöö tegemine kõige optimaalsem ning tagab sinu tervise jätkusuutlikkuse.

Loe lisa ka Kaugtöö Märgise konkursi kohta, mille raames oodatakse organisatsioone kandideerima kuni 8.juuni 2022 aastal.